Öne Çıkanlar zorlu center çocuk oyun parkı akbatı starbucks terapi starbucks akbatı telefon zone spa

Bu haber kez okundu.

Terapist ile Terapi Sunan Bir Psikolog, Psikiyatrist Arasındaki Farkı Öğrenin. 2021'de Bir Terapist, Psikolog veya Psikiyatristden Nasıl En İyi Yardımı Alabilirsiniz?

İçerik / Tetik Uyarısı: Lütfen aşağıdaki makale potansiyel olarak tetikleyici olabilecek cinsel saldırı ve şiddet içeren travma ile ilgili konulardan bahsedebileceğini unutmayın.

Sorunlarımız için yardım almaya ve hayatımızı iyileştirmeye gelince, yardımcı olabilecek lisanslı ruh sağlığı uzmanları var. Terapi arayışı içindeyseniz, akıl sağlığı hizmetleri başlıkları arasındaki farkları bilmek başarınız için zorunlu olabilir. Akıl sağlığı uzmanları, sorunlarınızı çözmeye başlamak için kendinizi güvende hissedebileceğiniz bir ortamda konuşma terapisi sağlar. Bu makale, bir terapist, bir psikolog ve diğer davranışsal sağlık sağlayıcıları arasındaki farkı netleştirmenize yardımcı olacaktır.

Konuşacak birine mi ihtiyacın var?

Kaynak: rawpixel.com

İhtiyaçlarınız ve Ruh Sağlığınız İçin Doğru Sağlayıcıyı Bulun

Terapötik sürecinize başlamanıza yardımcı olacak doğru lisanslı uzmanı bulmak kolay bir iş değildir. İyi haber şu ki, kendini iyi terapi ve hayatın günlük problemleriyle başa çıkmak için gerçekçi çözümler sağlamaya adamış akıl sağlığı uzmanları var. Çoğu akıl sağlığı hizmeti sağlayıcısı, düşüncelerinizi ve duygularınızı tartışmak için ücretsiz bir danışmanlık sağlar.

İhtiyaçlarınıza uygun bir akıl sağlığı uzmanıyla görüşme hakkına sahipsiniz. Pek çok insan, tamamen anlaşılabilir bir durum olan kendi akıl sağlığı sorunlarıyla başa çıkma konusuna gelince, bunalmış hissediyor. Doğru sağlayıcıyı bulmak, iş günü dışında bir randevuya gitmek için zaman ayırmak, yabancılarla dolu bir bekleme odasında oturmak - bunların hepsi, insanların ruh sağlığı hizmeti almayı düşünürken bunalmış hissetmelerinin nedenleridir. Çevrimiçi terapinin geldiği yer burasıdır (daha sonra daha ayrıntılı olarak tartışılacaktır). Terapistler ve psikologlar tarafından ele alınan yaygın sorunlar şunları içerir:

    Öfke yönetimi sorunları

    Aşırı yeme bozuklukları

    Depresyon tedavisi

    Stres Yönetimi

    Obsesif kompulsif bozukluk

    Seks terapisi

Profesyonel terapiye katılmak (lisanslı bir terapistle birlikte), yukarıdaki sorunlarla ilişkili ağrıları ve depresyon, anksiyete ve stres gibi diğer sorunları hafifletmenize yardımcı olacaktır. Doğru terapisti bulmak, hayatınızı değiştirmek için düşüncelerinizi ve duygularınızı nasıl yöneteceğinizi öğrenmeye başlamak için çok önemlidir.

İyi bir terapist, tercih ettiği terapi yöntemiyle birlikte terapötik süreci adım adım açıklayacaktır. Terapist aramaya başladığınızda, seçtiğiniz sağlayıcının abone olduğu tercih edilen yöntemlere dikkat edin. Sağlık sağlayıcınızın, eyalet lisanslama kurulunuzu çevrimiçi ziyaret ederek uygulama lisansına sahip olduğunu doğrulayın.

Bir terapist bulmak için çevrimiçi olduğunuzda web siteleri ve sosyal incelemeler şeklinde çevrimiçi varlıklarına dikkat ederek seçtiğiniz akıl sağlığı hizmeti sağlayıcısı hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Bilişsel Davranışçı Terapi Ne Yapabilir?

Amerika Birleşik Devletleri'ndeki birçok psikolog ve terapist, BDT olarak da bilinen Bilişsel Davranışçı Terapi uygulamak için profesyonel olarak eğitilmiştir. Bu, size olumsuz düşünce kalıplarını yakalamanızı ve bunları daha olumlu düşüncelerle yeniden çerçevelendirerek olumlu davranışlara yol açan bir davranış terapisidir. CBT için konuşma terapisi seansları, danışmanlık merkezleri, hastaneler veya özel muayenehaneler dahil olmak üzere çeşitli ortamlarda gerçekleştirilebilir. Davranışsal terapi, bazı insanlar için hayat değiştirici olabilir.

Seanslarınızın yeri ne olursa olsun, iyi bir terapist sorunlarınızı çözmeye başlamak için yeterince güvende hissedebileceğiniz bir ortam yaratacaktır. BDT'ye katılmak, insanların öfke yönetimi, kaygı, travma ve diğer sorunlar gibi sorunlarla uğraşırken daha güçlü hissetmelerine yardımcı olabilir. Aşağıda, bilişsel davranışçı terapinin sizin için yapabileceği birkaç şey var.

Anksiyete ve Depresyonla Başa Çıkın

Kaygı ve depresyon. Bu iki terim, aynı şeymiş gibi görünebilecekleri noktaya çok fazla atıldı. Bunun nedeni genellikle her ikisinin de kendi kendini bozan düşüncelerle bağlantılı olmasıdır.

Anksiyete bozukluğu, endişe ve mantıksız düşünceler getirir. Anksiyete bozukluğu kendi kendine besleme eğilimindedir ve bu da onu kırmayı zorlaştırır. Depresyon, birçoğu sizi daha kötü hissettirecek olan olumsuz düşüncelerle uğraşır. Zor bir döngü olma eğilimindedir, çünkü depresyonunuz sizi rutininizin dışına atarak sizi daha fazla üzebilir. Bilişsel davranışsal, depresyon, anksiyete veya her ikisi ile ilgilenir. Nasıl yapacağınız burada.

    Anksiyete ve depresyonla ilişkili kötü düşünceleri atlar veya reddedersiniz.

    Bilişsel davranışçı terapi, anksiyete ve depresyonun uykusuzluk ve rutinin dışına çıkma gibi yan etkilerine de yardımcı olur.

    Düzenli olarak uygulayarak, CBT zihniyetiniz haline gelir. Depresyon, anksiyete ve diğer akıl sağlığı sorunlarının hiç şansı yok.

Güveninizle Yardım Edin

Lisanslı bir profesyonel terapistseniz, çok çeşitli zihinsel sağlık hizmetleri uygulayabilirsiniz. Usi olabilirsin

Çeşitli teknikleri veya teorileri birleştirdiğiniz bütünleyici bir yaklaşım. Bir psikolog da bunu yapabilir. Bu makalede bu iki mesleği daha derinlemesine incelerken, bir psikolog ve bir terapist arasındaki fark hakkında daha fazla şey öğreneceksiniz.

Profesyonel yardım almak hayatınızı daha iyi hale getirebilir. Bir terapist veya lisanslı profesyonel danışman seçerken atılması gereken doğru adımları bilmek çok önemlidir.

Psikologlar

Psikologlar, psikoloji alanında bir dereceye sahiptirler ve genellikle aynı alanda doktora veya doktora dahil ileri çalışmalar yapmışlardır. çalışma seviyeleri. Ayrıca meslektaşlarıyla birlikte veya yüksek öğrenim tesisleri fakültesi olarak kendilerini ilgilendiren konuları araştırabilirler. Görevleri, hastaları ve müşterileri teşhis etmek ve gözlemlerine dayanarak tedavileri belirlemektir.

Psikolojinin kurucu babalarından biri Carl Rodgers'dır. Uzman olarak terapiste odaklanmaktan, müşterinin kişiliğini ve insan ilişkilerini anlamak için terapiyi değiştirmesiyle tanınır. Psikologlar, destek ve rehberlik sağlamada güçlü bir role sahiptir ve hastaların karar vermesine, neler yaşadığını anlamasına ve sonraki adımları daha iyi belirlemek için duygularını netleştirmesine yardımcı olabilir. Genellikle bir psikiyatristle olmak üzere, bir hastanın sorunlarını çözmek söz konusu olduğunda genellikle bir ekibin parçası olarak çalışırlar. Psikiyatrist reçete yazamasalar da bu meslekler tedavide birbirlerini iyi tamamlarlar.

Terapistler

Öte yandan terapistler, sosyal hizmet de dahil olmak üzere birçok farklı mesleği kapsayabilir. Terapist terimi genellikle sosyal hizmet uzmanlarını ve çeşitli danışmanları kapsamak için kullanılmıştır. Bu nedenle, MD, Ph.D. dahil olmak üzere çeşitli alanlarda bir derece alabilirler. veya Masters.

Dışarıda birçok çeşit terapist var. Bazıları yetişkinlerle terapi sağlarken, diğerleri gençlerle çalışır. Çocuklar ve yetişkinler de terapiden yararlanabilir. Yetişkinlerle tedavi, çocuk danışmanlığından daha çok konuşulmaktadır. Ancak ikisi de değerlidir.

Aynı zamanda rehberlik ve destek sağlasalar da, bir terapistin işlevi uzmanlık alanlarına ve yeterlilik düzeylerine göre farklılık gösterir. Farklı terapist türlerine daha detaylı bakalım.

Ruh Sağlığınız İçin Terapist Türleri

Her biri ruh sağlığının farklı yönlerini kapsayan birçok terapist türü olduğunu belirtmeliyiz. Doğru terapisti bulmak için, durumunuza hangi yöntemlerin uygun olduğu hakkında daha fazla bilgi edinin.

Doğru terapisti bulma sürecindeyken belirli sorular sormaktan korkmayın. Potansiyel sağlayıcınıza, insanların mücadele ettiğiniz sorunların üstesinden gelmelerine yardımcı olma geçmişlerini sorun. Tercih ettikleri tedavi yöntemleri hakkında bilgi alın. Bir terapi grubunun üyesi olarak, bire bir konuşma terapisi seanslarına katılmaya kıyasla daha iyi performans gösterdiğinizi öğrenebilirsiniz.

Aşağıda, sağladıkları terapi türlerine göre Amerika Birleşik Devletleri'nde çalışan birkaç terapist örneği bulunmaktadır.

Aile Terapisti

Aile terapisi veya aile danışmanlığı yetişkinleri, çiftleri ve aileleri kapsar. Aile terapisi, bir aileye veya bir aile gibi bir grup insana, sahip olabilecekleri birçok sorunla başa çıkmalarına yardımcı olmayı içerir. Aile terapistleri, aile danışma merkezlerinde sosyal hizmetle ilgili hizmetler, çift terapisi ve çift danışmanlığı sağlar. Aile terapisinin neleri kapsadığının örnekleri şunları içerir:

    İnsanlar akıl hastası bir aile üyesiyle uğraşırken bazen bunalmış hissederler. Terapist, akıl hastalığı olan aile üyesine kendilerini nasıl daha iyi kontrol edeceklerini öğrenmelerinde yardımcı olabilir veya diğer aile üyelerine bir akıl hastalığının üstesinden gelmede yardımcı olabilir.

    Yetişkinlere, çiftlere ve ailelere çatışmayı yönetebilecekleri yollar öğretin. Aileler epeyce kavga edecek ve bir aile terapisti, aile içi şiddete veya diğer sağlıksız başa çıkma mekanizmalarına başvurmadan, çatışan ailelerin çatışmalarını yönetmelerine yardımcı olabilir.

    Aile terapistleri sosyal hizmet uzmanlarını da içerebilir. Sosyal hizmet uzmanının ne olduğu konusunda bir fikriniz olabilir, ancak onlar hakkında birçok yanlış kanı var. Sosyal hizmet uzmanları, ailelerine bakma ve herhangi bir sorunun yönetilmesi gerekip gerekmediğini görme eğilimindedir. Sosyal hizmet uzmanlarının itibarı ne olursa olsun, sosyal hizmet uzmanlarının çocukları alıp götüren biri olması gerekmez. Bir sosyal hizmet uzmanı, ailenin güçlenmesine yardımcı olan biri olabilir.

Genel olarak, aile terapistleri, kabul ve bağlılık terapisi stratejilerini günlük hayata uygulamak için yeni yollar sağlayarak tüm yetişkinler, çiftler ve aileler için harikadır.

Evlilik ve Aile Terapisti

 Kaynak: rawpixel.com

Genellikle evlilik danışmanı olarak bilinen bir evlilik aile terapisti (MFT), çiftlerin ilişki problemleriyle başa çıkmalarına yardımcı olur ve sorunları çözmek için evlilik danışmanlığı hizmetleri sunar. MDT'ler, evlilik danışmanlığı çabalarını psikoterapi uygulamaları dahilinde tamamlamak için çok çeşitli hizmetler sunar.

MFT'ler, foll ile birlikte konuşma terapisi ve bağlılık terapisi sağlamaya odaklanır

borçlu:

    Akıl sağlığı. Bir evlilik aile terapisti, bir çiftin bir üyenin bipolar bozukluğunun üstesinden gelmesine yardımcı olabilir veya her ikisinin de bipolar bozukluğu varsa, terapist birlikte bunu yönetmede birbirlerine yardımcı olabilir.

    Bir evlilik aile terapistinin yapabileceği başka bir şey de iletişim sorunlarını çözmeye yardımcı olmaktır. İlişkiler genellikle kötü niyetli bir sorun yüzünden değil, her iki tarafın da nasıl düzgün iletişim kuracaklarını bilmediği için kopar. Kelimeleri yanlış anladığınızda, kavgalara ve başka dramlara neden olabilir. Bir evlilik aile terapisti, iki tarafa bu konuda ve karşılaşabilecekleri diğer sorunlarda yardımcı olur.

    Finansman karşılanabilir. Bu, birçok çiftin finansal sahtekarlık veya çok fazla harcama nedeniyle evliliklerini parçaladığı ilişki sorunlarının kralıdır. Bir evlilik aile terapisti muhasebeci olmasa da, insanların nasıl para biriktireceklerini, harcamaları nasıl ileteceklerini ve aşırı harcamaya neden olabilecek herhangi bir akıl sağlığı sorunuyla başa çıkmayı öğretmekten finansal olarak daha dürüst olmalarına yardımcı olabilirler.

    Bir evlilik aile terapisti başka sorunlarda da yardımcı olabilir. Bugün çiftin danışmanlığını bir deneyin.

İlişkinizin bir evlilik aile terapistini işe almakla bile uğraşamayacak kadar toksik olduğunu hissedebilirsiniz, ancak şaşıracaksınız. Doğru klinik sosyal hizmet terapistini veya evlilik aile terapistini bulmanız sayesinde, sadece kayaların üzerinde değil, aynı zamanda uçurumdan düşen ilişkiler, geçmişte inanılmaz iyileşmeler gördü.

Madde Bağımlılığı Terapisti

Kendinizi uyuşturucu veya alkol bağımlısı bulursanız, size yardımcı olması için madde bağımlılığı konusunda uzmanlaşmış bir terapist bulun. Madde bağımlılığı terapisti, kişinin hayatını mahveden maddelere bağımlı olanlara yardım eden kişidir. Çoğu insan bir madde bağımlılığı terapisti aramanın utanç verici olduğuna inanıyor, ancak bu doğru değil.

Bir sorununuz olduğunu kabul etmek, onu durdurmanın ilk adımıdır. Pek çok insan, oradan nereye gideceklerini bulabilmek için bir madde bağımlılığı terapistine gider. Madde bağımlılığı, bir aileyi mahvetmek, tehlikeli kilo kaybına ve hatta ölüme yol açabilen yeme bozuklukları, depresyon, anksiyete ve diğer zihinsel problemler gibi birçok soruna yol açabilir. Siz veya sevdiğiniz biri madde bağımlılığı ile mücadele ediyorsanız, bugün bir terapistle konuşun. Onların sağlık hizmetleri size yardımcı olabilir.

Bağımlılığı olan bazı kişiler bu bağımlılığı ayakta tedavi yoluyla yönetebilirler, ancak hayatı tehdit eden uyuşturucu veya alkol sorunları olanlar tedavi merkezlerine başvurmaktan fayda görebilir.

Amerika Birleşik Devletleri'ndeki tedavi merkezlerinde gezinmek göz korkutucu olabilir, ancak sizi uyuşturucudan ve alkolden en rahat şekilde uzaklaştırmak için tasarlanmış terapistleri vardır. Tedavi merkezleri, hastanın ilaç veya alkolden mümkün olan en güvenli şekilde detoks yapmasını sağlar. Genellikle detoks yapmak tehlikelidir. Bu nedenle, benzersiz durumunuzu anlayan doğru terapisti bulmak çok önemlidir. Ayrıca, tedavi merkezleri size alkol ve uyuşturucudan uzak durmanın yollarını öğretir ve bunlarla ilgili olabilecek tetikleyicileri belirlemenize yardımcı olur. Rehabilitasyon konusunu merak ediyorsanız, yakınınızdakilerden birini deneyin.

Keder ve Kayıp Terapisti

Bir terapistin sunabileceği birçok akıl sağlığı hizmetinden biri keder ve kayıpla başa çıkmaktır. Bu çaptaki bir terapist, ister zamansız bir ölüm olsun, ister kanser veya başka bir ölümcül hastalıkla uzun bir savaş yaşayan bir aile üyesi olsun, arkadaşlarınızı ve ailenizi kaybetmenizle başa çıkmanıza yardımcı olabilir. Çok siyah beyaz olmadığının farkına varılması da dahil olmak üzere yas tutma süreci hakkında daha fazla bilgi edinebilir ve arkadaşınızın ya da aile üyenizin kaybının “üstesinden gelmemeyi” öğrenebilir, ancak onlar olmadan nasıl devam edeceğinizi öğrenebilirsiniz. Keder sürecinizde sıkışırsanız veya devam edemezseniz, keder ve kayıpla başa çıkma konusunda uzmanlaşmış bir terapist bulun.

Çocuk ve Ergen Terapisti

Bir çocuk ve ergen terapisti, başlığın söylediği şeyi yapar. Çocuklara, ergenlere ve ailelerine, bir kişinin ilk yıllarda karşılaşabileceği birçok aile sorunu ve aile çatışmasıyla başa çıkmalarına yardımcı olurlar. Çocuklar için, sınırda kişilik, öğrenme güçlüğü, aile sorunları ve okullar ve sınıflarla ilgilenme gibi davranış sorunları olabilir. Ergenler için de pek çok sorun var. Büyüyen ağrılar yüzünden endişeli hissetmek, liseden sonra neler olacağı konusunda endişeli hissetmek, bir iş bulmak, ilişkileri yönetmek ve çok daha fazlası.

Çocukların, ergenlerin ve yetişkinlerin, davranışsal sağlıkla ilgili sorunlarını çözmek istiyorlarsa, iyi bir konuşmaya ihtiyaçları vardır. Bir terapist insanlara yardım etme konusunda yeteneklidir ve küçük çocukları yaşlı yetişkinlere tavsiye edebilir. Birçok ebeveyn için çocuklarla, ergenlerle ve hatta genç bir yetişkinle empati kurmak bir zorluktur ve bu kategorideki bir terapist bunu nasıl yapacağını bilir.

Boşanma Terapisti

Konuşabileceğiniz başka bir terapist de boşanma terapisti. Bazen bir evlilik danışmanı veya bir aile danışmanı yeterli olmaz ve çift boşanmaya karar verir. Boşanma terapistleri boşanma terapisi verebilir ve boşanmanın kayalık sularında insanlara yardım etme konusunda yeteneklidirler.

İşbirliği sürecini kullanabilirler. İşbirlikçi süreç, bir terapistle veya başka bir profesyonelle bir anlaşma yapmak için çalışmayı içeren bir boşanma yöntemidir. Mahkemede işleri halletmek pahalıdır ve duygusal olarak yorucudur. İşbirliği süreci, herkesin dostane bir anlaşmaya varmasına yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Eşinizden hoşlanmamanızı kontrol edebiliyorsanız, işbirliği süreci denemeye değer olabilir.

    Bir boşanma terapisti, ev içi istismar gibi geçirmiş olabileceğiniz herhangi bir travmayı çözmenize yardımcı olabilir.

Grup Terapisti

Grup terapisi, büyük bir gruptaki insanlara benzer sorunları olan diğerleriyle yardım etmeyi içerir. Sigorta planınız aracılığıyla grup terapisi sağlayan terapistler bulabilirsiniz. Grup terapisi, katılımcıların sorunlarını ve çözümlerini benzer düşünen kişilerle tartışmakta özgür olmalarına yardımcı olabilir.

    Davranışsal sağlık sorunları. Grup terapisi, başkalarına başkalarıyla nasıl konuşacaklarını, duygularını nasıl kontrol edeceklerini ve davranış sağlığının diğer tüm yönlerini öğretebilir.

    İlişki sorunları. Sahip olabileceğiniz herhangi bir ilişki sorunu hakkında başkalarına söylemekten çekinmeyin. Daha sonra diğer taraflar kendilerininki hakkında konuşabilirler. Havalandırmak hoş bir duygu verir ve her şeyi dışarı çıkardıktan sonra, sahip olabileceğiniz herhangi bir ilişki sorununa çözüm bulmak için birbirinize yardımcı olabilirsiniz.

    Aynı sayfada olan yetişkinlerle çalışırken yaratıcı çözümler üretebilirsiniz.

Klinik Sosyal Hizmet Terapisti

Bir klinik sosyal hizmet terapisti veya sosyal hizmet uzmanı, genellikle ailelerle ilişkilidir, ancak aynı zamanda insan gruplarıyla ve genel olarak toplumla da çalışırlar. Bir klinik sosyal hizmet terapisti, herkese refahları ve nasıl performans gösterecekleri konusunda yardımcı olabilir. Sosyal hizmet terapistleri yaptıkları işte yeteneklidir. Klinik sosyal hizmet terapistleri birçok farklı popülasyona hizmet vermektedir. Genellikle topluluk içinde ailelerle birlikte çalışırlar.

Herkesin farklı bir sosyal rolü veya işi vardır ve bir klinik sosyal hizmet terapisti, hayatınızı biraz iyileştirmenize yardımcı olabilir. Klinik sosyal hizmet terapistleri, hastaların depresyon, bağımlılık sorunları ile başa çıkmalarına yardımcı olur ve travma sonrası stres gibi depresif bozuklukları yönetmek için başa çıkma becerileri sağlar. Bir sosyal hizmet terapisti bir klinikte, kar amacı gütmeyen bir kuruluşta veya özel muayenehanede çalışabilir.

İlgili Sağlık Sorunları

Beyin hasarı

Beyin hasarı günlük yaşamınızda çalışmanızı zorlaştırabilir, ancak doğru profesyonel danışmanla yapacağınız tek bir telefonla olumlu değişiklikler görmeye başlayabilirsiniz. Bazen bir beyin hasarı tersine çevrilebilir, ancak doğru terapistle konuşmanız ve olumlu değişiklikler yapmak için güçlü bir terapötik ittifak oluşturmaya başlamanız gerekir.

Beyin hasarı ile ilgili sorunlardan kurtulmanıza yardımcı olabilecek, fiyat aralığınızda doğru terapisti bulmak için sağlık sigortası planı sağlayıcınızla iletişime geçin. Blue Cross gibi sağlık sigortası sağlayıcıları, davranışsal sağlık planlarının bir parçası olarak ruh sağlığı hizmetleri sunmaktadır.

Psikolojik Test

Bu davranış sağlığı uzmanlarından herhangi birinden psikolojik test talep edebilirsiniz. Bir akıl sağlığı sorununuz olduğundan şüpheleniyorsanız, psikolojik testler yardımcı olabilir. Genellikle psikolojik test talep etmek için uymanız gereken kriterler vardır. Bazen, zihinsel sağlık koşullarının örtüştüğü ikili bir teşhisle sonuçlanabilirsiniz. Lisanslı bir terapist, ikili bir teşhisi yönetmek için doğru terapi yöntemini seçmenize yardımcı olabilir.

Adli psikoloji

Adli psikologlar, hukuki yaptırım işlemleri ve mahkeme davaları ile birlikte psikolojiyi kullanır. Bu, psikologların psikolojiyi hukuka ve Amerika Birleşik Devletleri'nde veya tüm dünyada meydana gelebilecek birçok mahkeme davasına uyguladıkları bir alandır. Hukukla ilgileniyorsanız, adli psikoloji sizin için çözüm olabilir.

Yönetilen Bakım

Bu, aynı kalitede hizmet sunarken, sağlık hizmetlerinin (yani kar amaçlı) maliyetinin nasıl düşürüldüğünü bulmayı içeren bir alandır. Son zamanlarda, ABD'de sağlık hizmetlerinin maliyeti pek çok kişinin yaptığı bir tartışma haline geldi ve yönetilen bakım, çok fazla gibi görünen maliyetlerle mücadele etmek için tasarlandı. Bu, dünyadaki daha az şanslı olanlara nasıl yardımcı olabileceğinizi merak ediyorsanız, takip etmeye değer bir iş olabilir. Pek çok insan uygun sağlık hizmetini almış olsaydı büyüyebilirdi, ancak çoğu için bu mümkün değil.

Psikoterapi Danışmanlığı

Bu, normal danışma veya terapiden çok daha uzun süren bir terapi şeklidir. Psikoterapi danışmanlığı, zaman gerektiren daha büyük sorunları olanlar içindir. Çoğu zaman, bu alandaki bir danışman, doğru miktarda bakım aldıklarından emin olmak için müşterileriyle birlikte çalışacaktır.

Bir Terapist ve Bir Psikolog Arasındaki Temel Farklılıklar Nelerdir?

Bir terapist ile bir psikolog arasındaki en önemli fark, bir psikoloğun eğitimli bir sosyal bilimci olduğu gerçeğidir. Lisansüstü düzeyde psikoloji okuyan bireyler, PsyD veya Ph.D. Bu programlarda araştırma, uygulama veya ikisinin kombinasyonuna odaklanılabilir. Ya pratik yapabilirken

hem bir terapist hem de psikolog, özel muayenehanelerini açma ruhsatı verilmeden önce, diğer lisanslı pratisyenlerin gözetiminde yıllarca geçirmelidir.

PsyD'si olan bir kişi, psikoloji doktorası olan bir kişi kadar araştırma eğitimi yapmaz. programı. Doktora yapan biri. psikoloji programı hem araştırma hem de uygulama alanında eğitim alacaktır. Hem PsyD hem de doktora sahibi kişiler, lisanslı psikolog olmaya hak kazanırlar.

Konuşacak birine mi ihtiyacın var?

 Kaynak: rawpixel.com

Terapistler ayrıca eğitimden geçer ve lisanslarını almak için katı gereksinimleri karşılamaları gerekir. Terapist, yapılandırılmış bir destek ağı içinde duygularınız ve kararlarınız konusunda size danışmanlık yapabilecek, tavsiyelerde bulunabilecek ve yardımcı olabilecek kişidir. Yukarıda tartışıldığı gibi, terapistler arasında evlilik veya ilişki danışmanları veya engelli kişilerin uyum sağlamasına yardımcı olmak için sosyal bakımla çalışan kişiler yer alabilir. Bu başlık altında drama terapistleri veya konuşma terapistleri gibi belirli yöntemlerle çalışan uzmanlar da bulabilirsiniz.

Bir psikolog, APA veya Amerikan Psikoloji Derneği ile de ilgilenebilir. Bu, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki en büyük psikolog gruplarından biridir. APA'nın 100.000'den fazla üyesi vardır ve web sitelerinde yer alan bir terapist bulmayı teklif eder.

Umarım bu, iki başlık arasındaki farkı netleştirmeye yardımcı olur. Dışarıda o kadar çok baş harf ve harf var ki, bir terapist türü ile diğeri arasındaki farkı bilmek genellikle zordur. Sizin için doğru profesyoneli ararken araştırma önemlidir; bu şekilde terapistinizin, psikoloğunuzun, psikiyatristinizin veya danışmanınızın size yardımcı olacak doğru araçlara sahip olduğunu bilirsiniz. BetterHelp gibi siteler, tümü kendi evinizin konforu ve mahremiyetinden seçim yapabileceğiniz bir dizi profesyonel sunar.

İlaçları Kimler Reçete Edebilir?

Ne psikologlar ne de terapistler ilaç reçete etmez; ancak bazı durumlarda yapabilirler. Psikiyatristler ilaç reçete edebildikleri için, hem psikologlar hem de terapistler genellikle tedavi planlarının hem konuşma terapisi hem de ilaç tedavisi gerektirdiği durumlarda onlarla birlikte çalışırlar.

Psikiyatristlerin psikoterapi sağladığı ender durumlar dışında, bir psikiyatriste yapılan ziyaretler genellikle sadece 15 dakikalık ilaç kontrolleridir. Bu kısa süre boyunca, psikolog veya terapist, müşterinin semptomlarını kısa ve öz bir şekilde ve danışanın yapabileceği daha klinik terimlerle açıklayabilir. Bu, müşterinin bu kısa ziyaretten en iyi şekilde yararlanmasını ve ayrıca duyulduğunu ve görüldüğünü hissetmesini sağlar.

Maliyet

Maliyet, tedavi ararken dikkate alınması gereken kritik bir faktördür. Aslında, bir psikoloğun ücreti bir tıp doktoru psikiyatristinin ücreti kadar yüksek olabilir. Terapistler çok çeşitli ücretler alabilirler. Bazı terapistler herkes için ekonomiktir, diğerleri ise fahiş ücretler alabilir. BetterHelp'teki terapistler, Blue Cross, Blue Shield gibi sigorta şirketiniz aracılığıyla tipik ortak ödemelerle yaklaşık aynı olan ücretler alır.

 Kaynak: rawpixel.com

Ruh Sağlığı İhtiyaçlarınız İçin Uzmanınızı Seçme - Aile Terapisti, Çocuk ve Ergen Terapisti, Bireysel Terapist veya Diğer

Görmek istediğiniz profesyonel türünü seçerken dikkate almanız gereken çok şey var. Sigortanız bu seçenekleri sınırlayabilir, ancak aksi takdirde karar vermek size bağlıdır. Yapmanız gereken ilk şey, ele almak istediğiniz konuları düşünmektir. Ardından, bölgenizde bu konularda uzmanlaşmış hem psikologları hem de terapistleri arayın. İlk konsültasyona başlamadan önce tedavi maliyetini ve diğer müşterilerden gelen yorumları dikkate aldığınızdan emin olun.

Yerel toplumunuzdan birini görmeyi planlıyorsanız, bu çok fazla araştırma ve zaman alabilir. Tüm seçenekleriniz arasından seçim yapmak için derlemeniz gereken bilgiler İnternet'e dağılmış olabilir. Bununla birlikte, BetterHelp.com'da bir danışmanla konuşmaya karar verirseniz, bu profesyonellerin her birinin eğitimleri, deneyimleri, ilgi alanları ve uzmanlıkları hakkındaki gerçekleri listeleyen bir profili vardır. BetterHelp danışmanları lisanslı, eğitimli ve akredite psikologlar (Ph.D./PsyD), evlilik ve aile terapistleri (MFT'ler), klinik sosyal hizmet uzmanları (LCSW / LMSW) veya lisanslı profesyonel danışmanlardır (LPC'ler). Hepsinin kendi alanlarında Yüksek Lisans veya Doktora Derecesi vardır. Ayrıca hepsi en az üç yıl ve 2.000 saatlik uygulamalı deneyime sahiptir. BetterHelp danışmanlarının, farklı sorunlar ve yaşam zorlukları yaşayan kişilerden bazı incelemeleri için aşağıyı okuyun.

Danışman Yorumları

"Dr. Kogan, endişelerime aradığım bir ayrıntı düzeyinde nasıl yanıt vereceğimi inanılmaz bir şekilde biliyor. Hiçbir zaman, bir kez bile, beni bir şeye şimdiye kadar olduğumdan daha fazla kızdırmadı veya üzmedi Başlangıçta. Pek çok şey beni rahatsız ediyor, bu yüzden bu hafife alınacak bir başarı değil. Onunla birkaç ay çalıştığım için, diğer çeşitli terapistlerle yıllarca çalışmanın toplam ilerlemesine kıyasla daha fazla kavrayışa sahip olduğumu hissediyorum. "

"Dr. Barriteau son derece sıcak ve konuşması kolay olduğu kadar

son derece profesyonel. Görünüşe göre pek çok danışmanla birini ya da diğerini buluyorsunuz: ya çok profesyonel ama kapalı ya da kişisel değiller ya da çok sempatik ve tanıdıklar ama sonuç olarak profesyonelce görünmüyorlar. Hem konuşmanın kolay hem de güvenilir ve yardımcı olabileceği o dar orta yolda gezinme becerisinden etkilendim. Endişelerimi onunla paylaşmakta rahatım ve desteklendiğimi ve anlaşıldığımı hissediyorum. O mükemmel bir danışman. "

Sonuç

İster çevrimiçi isterse yerel danışmanlığı seçin, yapmanız gereken en önemli şey hak ettiğiniz bakımı almaktır. Motive olurken yapın. Bir karar verin ve hayatınızı daha iyi hale getirmeye hazırlanın; bugün ilk adımı atmayı deneyin.

Sıkça Sorulan Sorular (SSS)

Terapist ve Danışmanla İlgili SSS

    Bir terapist ve bir psikolog arasındaki fark nedir?

    Bir terapist bulmaya çalışıyorsanız ve bir psikolog ile bir terapist arasındaki farkın ne olduğunu merak ediyorsanız, tek kişi siz değilsiniz. Hem psikologlar hem de terapistler, bilişsel davranışçı terapi gibi zihinsel sağlık tedavileri sağlar. Her ikisi de konuşma terapisi sağlayabilirken, lisanslı bir terapistin bir psikologdan birkaç yıllık klinik eğitimi vardır.

Genel olarak, "bir terapist ile bir psikolog arasındaki fark nedir?" bağlıdır. Psikologlar biraz daha uzun süre okula giderler ve çoğu terapistlerin sahip olduğu klinik odak yerine araştırmada çalışmayı tercih eder.

Sosyal hizmet uzmanı, müşterilere yardım etmeye odaklanan başka bir profesyonel türüdür. Genellikle insanların günlük yaşamda karşılaştıkları sorunları ele alırlar. Birçoğu sağlık hizmetleri veya okullar gibi yerlerde çalışıyor. Birçok lisanslı klinik sosyal hizmet uzmanı, müşterilerin yaşam düzenlemelerini veya işleri güvence altına almalarına yardımcı olmak gibi konularda yardımcı olur. Genellikle müşterilerinin temel ihtiyaçlarının karşılandığından emin olmaya odaklanırlar. Bununla birlikte, birlikte çalıştıkları kişilere de danışmanlık yapabilirler.

    Bir terapist tam olarak ne yapar?

Terapist, müşterilerinin yaşamlarını iyileştirmelerine yardımcı olan ve onlara yardımcı olan bir akıl sağlığı uzmanıdır. Terapistler akıl sağlığı konusunda uzmandır ve hastalara Depresyon veya Anksiyete gibi durumlardan sevdiklerinin kaybına kadar çeşitli zorluklarda yardımcı olurlar. Bir terapist, akıl sağlığı krizleri sırasında ve akıl hastalığı yoluyla destekleyici olabilir.

    Bir terapist ne kadar?

Terapi, fiyat açısından değişebilir. Bir terapisti şahsen görüyorsanız, seans başına 150.00 dolar ödüyor olabilirsiniz. Bazı terapistler, genellikle gelire dayalı olan değişken bir ölçekte çalışır. Ne kadar para kazandığınıza bağlı olarak, bir akıl sağlığı sağlayıcısını seans başına 25 dolara kadar düşük bir fiyata görebilirsiniz. Çevrimiçi terapi seans başına 40-75 dolar arasında değişebilir. Seçtiğiniz tedavi türüne ve sigortanızın neyi kapsamaya istekli olduğuna bağlıdır. Bazen insanlar tedaviye okulları veya toplum merkezleri aracılığıyla düşük bir fiyata veya ücretsiz olarak erişebilirler.

    Terapistler teşhis koyabilir mi?

Akıl hastalığınız olup olmadığını merak ettiğiniz için terapi arama seçimini yapabilirsiniz. Bazı terapistler akıl sağlığı koşullarını veya akıl hastalıklarını teşhis edebilir. Niteliklerine bağlıdır. Bununla birlikte, bir psikiyatrist, genellikle ruh sağlığı bozukluklarını teşhis etmede daha ustadır ve size bir teşhis koyacak veya sizi bir tanesini tarayacak kişi olma olasılığı daha yüksektir.

    Terapistler hangi soruları sorar?

Terapistlerin sorduğu sorular, danışanın başa çıktığı belirli konulara ve neye ihtiyaçları olduğuna bağlıdır. Birisi depresyonla uğraşıyorsa, bir terapist hangi semptomları yaşadığını sorabilir. Belki günlük yaşamlarında neler olduğunu bilmek isterler. Semptomlarını şiddetlendiren bir şey olup olmadığını merak edebilirler. Bir kişi travma ile uğraşıyorsa, bir terapist travmatik deneyim hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isteyebilir, böylece danışanlarının bunun üzerinden geçmesine yardımcı olabilirler. Bir terapistin sorduğu sorular, bir kişinin terapi aramayı seçmesinin nedenlerine bağlıdır.

    Terapist türleri nelerdir?

Bir terapist bulmak istediğiniz noktada olabilirsiniz. İnsanları tedavi eden birçok farklı tipte terapist vardır. BDT veya Bilişsel Davranışçı Terapi uygulayan yas terapistleri, terapistler var. Davranışçı terapi, bireyleri eylemlerini değiştirmede destekleyebilir. İnsanların duygularıyla baş etmelerine yardımcı olabilecek DBT terapistleri de var. İnsanları travmatik olayları işlemede destekleyen travma terapistleri var. Lisanslı bir evlilik ve aile terapisti, birlikte çalışmak için ailenin tüm üyeleriyle birlikte çalışır. Bazı insanlar bir aile terapistiyle görüşmekten korkarlar çünkü ailelerinde bir sorun olduğundan korkarlar. Belki de çatışmadan korkuyorlar. Bununla birlikte, aile terapisi birimin tüm üyelerine yardımcı olabilir. Ruh sağlığınız için neye ihtiyacınız olduğuna bağlı olarak, size uygun bir terapist bulabilirsiniz. Bir terapist aradığınızda, ne olduğuna dair kabaca bir fikriniz olması önemlidir.

aradığınız sağlayıcı ind. Örneğin, ilişkiniz üzerinde çalışacak bir partneri olan birini görecekseniz, ağırlıklı olarak belirli koşullar altında bire bir çalışan biri yerine muhtemelen bir çiftin danışmanı veya terapisti bulmak isteyeceksiniz. yeme bozuklukları veya anksiyete bozuklukları.

    Bir terapisti nasıl bulurum?

Sigorta şirketinizle konuşarak veya doktorunuzdan bir sevk alarak yerel bölgenizde bir terapist bulabilirsiniz. Psychology Today gibi web sitelerine çevrimiçi olarak bakmayı da deneyebilirsiniz. Çevrimiçi bir terapist aramaya karar verirseniz, müşterileri uzaktan görebilecek ruh sağlığı uzmanlarına sahip olan BetterHelp gibi şirketleri arayabilirsiniz.

    Terapist olmak için ne gereklidir?

Bir terapist, psikoloji alanında bir derece ve potansiyel olarak, psikoloji veya insan davranışı okuyan bir yüksek lisans derecesi almış olmalıdır. Bir terapist ile bir psikolog arasındaki fark, psikologların tipik olarak daha fazla okulu tamamlamasıdır. Bir aile terapisti için, ailelerle çalışmak üzere kalifiye olmak için tamamlamaları gereken belirli bir kurs vardır. Bireysel terapistler için, psikoloji alanında yüksek lisans derslerini tamamlamaları gerekir. Bir aile terapisti çiftlerle veya tüm ailelerle çalışabilir ve dereceleri tipik olarak bir LMFT'dir (Lisanslı Evlilik ve Aile Terapisti. Terapistler ve psikologlar, zihinsel hastalıkları olan kişilere yardımcı olabilecek yetenekli profesyonellerdir ve iyileşme yolculuğunuzda sizi desteklemek isterler. .

    Bir terapist ne yapar?

İyi bir terapist, ruh sağlığı danışanlarının hayatlarında ilerlemelerini engelleyen temel sorunları tanımlamalarına ve çözmelerine yardımcı olur. Doğru terapisti bulduğunuzda, kendinize ve başkalarının ruh halleri ve davranışları hakkında profesyonel içgörüye sahip olma avantajını veriyorsunuz. Bir terapist size ne yapmanız gerektiğini söylemez. Terapi seanslarınız sırasında bir terapist, psikoterapi stratejilerini kullanarak zorlu sorunları çözmenizde size rehberlik etmeye çalışır.

"Bir terapist ne yapar?" Sorusuna cevap vermenin başka bir yolu bağlıdır. Müşterilere farklı alanlarda yardım etmeye odaklanan farklı terapistler var. Örneğin, profesyonel danışmanlar evlilik ve aile ilişkilerine veya belirli akıl sağlığı bozukluklarına odaklanabilir. Bir terapistin sizin ve özel durumunuz için uygun olup olmadıklarını görmek için ne tür bir klinik deneyim yaşaması gerektiğini bulmayı yararlı bulabilirsiniz.

    Bir terapist ne kadar?

Ödeyebilecekleri bir terapist bulmaya çalışmak, insanların terapi almamasının ana nedenlerinden biridir. İyi haber şu ki, konuşma terapisi, aile terapisi bulmak veya çevrimiçi bir terapi grubuna katılmak için birçok uygun fiyatlı seçenek var. Amerika Birleşik Devletleri'nde ulusal ortalama tedavi maliyeti, saatte 65.00 ile 200.00 dolar arasındadır.

Sigortasız bir terapist bulduğunuzda, bu cebinizden ödemeyi bekleyebileceğiniz bir bedeldir. BetterHelp.com, konuşma terapisi almanız ve ulusal ortalamanın altında bir terapist bulmanız için seçenekler sunar. BetterHelp'te bir terapist bulduğunuzda, kurul onaylı çevrimiçi bir terapiste 24 saat erişim için haftada yalnızca 40,00 $ ödersiniz.

    Bir terapiste ihtiyacım var mı?

Bir terapistle çalışmaktan yararlanabilmenizin birçok farklı nedeni vardır. Pek çok insan terapistin yalnızca anksiyete, bipolar bozukluk, kişilik bozuklukları veya diğer tanılar gibi zihinsel ve duygusal bozukluklarla çalıştığını düşünürken, bundan fazlasını yaparlar. Bipolar bozukluk ve depresyondan ilişki sorunlarına kadar her şeyle çalışan terapistler var. Bir akıl sağlığı danışmanı, karşılaştığınız herhangi bir zihinsel veya duygusal problemde size yardımcı olabilir. Teşhis edilebilecek bir bozukluk olması gerekmez.

Hayatınızın bir alanında mücadele ettiğinizi hissediyorsanız veya sadece sıkışmış hissediyorsanız bile, bir akıl sağlığı danışmanı sorunlarınızın nereden kaynaklandığını ve bunların üstesinden gelmek için neler yapabileceğinizi belirlemenize yardımcı olabilir.

    Bir danışmana veya psikoloğa gitmeli miyim?

Ne aradığınızdan emin değilseniz, doğru terapisti bulmaya çalışmak kafa karıştırıcı olabilir. İhtiyaçlarınıza uygun bir terapist bulmanın en iyi yolu, onları önceden (araştırmanıza başlamadan önce) özetlemektir. Örneğin, depresyonla ilgili sorun yaşıyorsanız, uzmanlığı olan bir terapist bulmalısınız. bu alan. Bir terapist bulmaya çalışırken hatırlayın - anahtara açıklık.

    Bir danışmanı ne zaman görmeliyim?

Bireysel sorunlar, evlilik sorunları ile mücadele ediyorsanız veya bir aile terapistine görünmeniz gerekiyorsa, yalnız değilsiniz. Pek çok insan hayatın zorluklarından bunalır ve profesyonel destek ve rehberlik arar. Sıkışmış, kafanız karışmış, depresif veya bunalmış hissettiğinizde - ve kendi başınıza bir çözüm bulamıyorsanız, bunların hepsi profesyonel destek almanız gerektiğinin işaretleridir.

    Bir danışmana veya terapiste ihtiyacım var mı?

Hem danışmanların hem de terapistlerin yardımcı olabileceği bazı şeyler olsa da, ikisi arasında farklılıklar vardır. Danışmanlar aynı ücreti almazlar

terapist olarak araştırmada klinik deneyim. Terapiye ilgi duyuyorsanız, doğru ruh sağlığı uzmanını bulmak çok zor olabilir. Hangi alanda yardıma ihtiyaç duyduğunuzu belirleyerek başlamayı unutmayın. Ardından bu alanlarda uzmanlaşmış profesyonelleri arayın. Örneğin, yaşadığınız fiziksel semptomlar nedeniyle bir panik atak geçirdiyseniz, birinci basamak doktorunuzun ofisine gidebilirsiniz. Ancak sizi bir terapiste veya danışmana yönlendirmesini isteyebilirsiniz.

    Terapistler hangi soruları sorar?

Terapistinizle seanslar sırasında, sizin hakkınızda daha fazla şey öğrenmek için hayatınız ve deneyimleriniz hakkında araştırma soruları soracaklar. Erken çocukluğunuz, şimdiki yaşamınız ve benzeri sorularla ilgili konuşmalara dayanarak, terapistiniz hayatınızı yolunda tutmanıza yardımcı olacak bir kişilik değerlendirmesi veya terapi tedavi planı oluşturabilir.

    Bir terapisti nasıl seçerim?

Sizi rahatsız eden şeyleri yazmak için zaman ayırın, böylece onları perspektif haline getirmeye başlayabilirsiniz. Neye ihtiyacınız olduğuna dair bir fikriniz olduğunda, yardımcı olabilecek bir terapist aramaya başlayın. İyi bir terapist, söylemeniz gerekenleri dinleyecek ve hayatınızda olumlu değişiklikler yapmak için etkili stratejiler iletecektir.

Kimlik bilgilerini de kontrol etmek isteyebilirsiniz. Örneğin, yüksek lisans veya doktora dereceleri var mı? Ne tür müşterilerle çalışıyorlar? Ayrıca, sosyal medyada olup olmadıklarını görmeyi yararlı bulabilirsiniz, böylece kişilikleri veya yaptıkları uygulama türü hakkında bir fikir edinebilirsiniz.

Ayrıca, birinci basamak hekiminizden bir sevk isteyebilir veya belirli kişiler için herhangi bir teminat sağlayıp sağlamadıklarını görmek için sigorta şirketinize danışabilirsiniz.

    Neden bir terapiste gitmeliyim?

    Bir terapistle çalışmak, zihinsel sağlık sorunlarını veya yaşamınızın mücadele ettiğiniz alanlarını ele almanıza yardımcı olabilir. Terapistler, müşterilerinin takılıp kaldıkları alanlarda kendilerini geliştirmelerine yardımcı olmak isterler, böylece istedikleri hayatı yaşayabilirler. Terapiyi denemekle ilgileniyorsanız, birlikte çalışabileceğiniz doğru ruh sağlığı uzmanını bulmak ilk adımınızdır. Size en uygun olanı bulmak için birden fazla kişiyle konuşmaktan korkmayın.

    Bir terapistten ne beklemeliyim?

Müşterilere yardım etmek bir terapistin amacıdır. Terapistiniz, yüz yüze olabileceğiniz akıl sağlığı sorunlarının türlerini ele almak için en iyi yöntem ne olursa olsun sizinle yüz yüze veya çevrimiçi terapi yoluyla çalışacaktır. Bu, günlük stres yönetimi, duygusal sorunlar, uyku bozuklukları, depresyon, yeme bozuklukları veya aşırı yeme veya karşılaştığınız zorluklar gibi konuları içerebilir.

Tüm akıl sağlığı danışmanları, müşterilere yardım etmek için aynı tür terapileri kullanmaz. Örneğin, Carl Rogers, seansın odağını terapistin uzmanlığından seanstaki bireye kaydıran Kişi Merkezli terapi adlı bir yöntem geliştirdi. Terapistiniz sizin hakkınızda daha fazla şey öğrenmek için sizinle konuşacak ve ardından istediğiniz yöne doğru ilerlemenin en iyi yolunu belirleyecektir. Çevrimiçi danışmanlık yapanlar gibi bazı terapistler, seanslar arasında sınırsız mesajlaşma ile onlarla iletişim kurmanıza izin verecektir.

Profesyonel danışmanlardan bilgilerinizi gizli tutmasını bekleyebilirsiniz. Ayrıca, söylediklerinizi yargılamadan sizi dinlemelerini de bekleyebilirsiniz. Sizi belirli bir yöne götürmek de onların işi değil. Amaçları, sizin için en iyi şekilde sizi desteklemektir.

Terapiyle İlgili SSS

    Terapi bir tedavi midir?

Evet. Psikoterapi, insanların hayatlarında istedikleri sonuçları vermeyen davranışları ortadan kaldırmalarına yardımcı olan bir akıl sağlığı tedavisidir. Terapistler, yeni davranışlar uygulayarak insanların yaşamlarının genel kalitesini iyileştirmelerine yardımcı olan zihinsel ve davranışsal metodolojiler uygular.

Terapi, çeşitli ruh sağlığı sorunları olan kişilere yardımcı olabilecek bir akıl sağlığı tedavisi şeklidir. Bununla birlikte, bir akıl sağlığı sorunu için tedaviye ihtiyaç duymayan kişiler, günlük yaşam stres faktörleri, aile veya ilişki sorunları ve daha fazlasıyla başa çıkmak için yine de bir terapist veya psikolog görebilir. Akıl sağlığınız üzerinde çalışıyorsanız, bireysel bir terapist göreceksiniz.

    İlk terapi seansımda ne beklemeliyim?

İlk kez terapiye gitmek korkutucu görünebilir, ancak tedavinin güvenli bir alan olduğundan emin olun. İlk terapi seansınızda, muhtemelen terapiste kendinizden ve neden orada olduğunuzu anlatacaksınız. Ne üzerinde çalışmak istediğinizi soracaklar ve sağlayıcının size uygun olup olmadığını göreceksiniz.

    En iyi terapi nedir?

Bu sorunun doğru cevabı yok. Bir kişinin aradığı tedavi türüne bağlıdır. Belki bir kişi Obsesif-Kompulsif Bozukluğa sahiptir ve terapide kompulsif davranışları veya müdahaleci düşünceleri üzerinde çalışmak ister. Birisine Sınırda Kişilik Bozukluğu teşhisi konmuş olabilir ve duygusal düzenleme veya sıkıntı toleransı üzerinde çalışmak istiyor olabilir. Çok fazla tür var

sürdürmek için terapi. Teşhisinize ve ihtiyacınız olan tedavi veya yardım türüne bağlıdır. Belki de aile biriminizle ilgili sorunlar üzerinde çalışabilmek için bir aile terapisti arıyorsunuz. Partnerinizle sorunlar üzerinde çalışıyorsanız, bunu çift terapisinde yapabilirsiniz. İlişki sorunları, eğitimli bir çift terapisti ile çözülebilir. Çift terapisi, yakınlık sorunları, iletişim sorunları ve ilişkilerde ortaya çıkan fikir ayrılıkları gibi karmaşık konularda çalışmak için harika bir ortamdır. Eşler aynı fikirde olmadığında ve duyguları yükseldiğinde çift terapisi yoğun olabilir. İlişki sorunlarını çözmek kolay değildir, özellikle de uzun süredir devam ediyorsa. Bununla birlikte, çift terapisi, ilişkinizdeki sorunları tartışmak ve fikrinizi konuşmak için güvenli bir yerdir.

    3 tip terapi nedir?

Akıl sağlığı zorluklarıyla başa çıkmak için birçok terapi türü vardır. Konuşma terapisi veya psikoterapi, en yaygın olarak tanınan terapi şekli olabilir. Konuşma terapisinin yanı sıra, ilaç tedavisi, grup terapisi, çevrimiçi terapi ve daha fazlası için ek seçenekler vardır. 3 tür terapinin ne olduğunu merak ediyorsanız ve ihtiyaçlarınıza uygun bir terapist bulmaya çalışıyorsanız, koşullarınıza bağlı olarak birçok seçenek bulunduğunu hatırlamak önemlidir.

Sizin için en iyi tedavi türünü bulmanın en iyi yolu, terapistinizle seçenekleri keşfetmektir.

    Bir terapi seansı sırasında ne olur?

Tipik bir terapi seansı sırasında, siz ve lisanslı bir terapi sağlayıcı terapötik bir görüşmede otuz ila altmış dakika geçireceksiniz. Terapistiniz, hakkınızda daha fazla bilgi edinmek için hayatınız, deneyimleriniz, hedefleriniz, sevdiğiniz ve hoşlanmadığınız şeyler hakkında sorular soracaktır.

    Bir terapi seansı ne kadar sürer?

Terapi seansının uzunluğu, aldığınız tedavinin türüne ve üzerinde çalıştığınız profesyonelliğe bağlı olacaktır. Çoğu seans 45 dakika ila bir saat uzunluğundadır, ancak başka seçenekler de vardır. Örneğin, çift terapisi 90 dakikaya daha yakın olabilir ve çevrimiçi terapi size terapistinizle daha sık meydana gelen kısa sürelerde iletişim kurma yeteneği sağlayabilir.

Yapmanız gereken seans sayısı da özel durumunuza bağlı olacaktır. Müşterilere panik atak veya panik bozukluğu gibi bir konuda yardımcı olmak, sosyal medya kullanımından kaynaklanan özgüven sorunları ile mücadele eden müşterilere yardım etmekten farklı sayıda seans gerektirebilir. Veya genelleştirilmiş anksiyete bozukluğu gibi bir sorunla mücadele ediyorsanız, yükseklik korkusuyla mücadele eden birinden farklı bir seans uzunluğu veya seans sayısı gerekebilir.

Seansın uzunluğu veya seans sayısı hakkında sorularınız varsa seanslara başlamadan önce terapiste sorun. Daha kısa seanslar arıyorsanız veya terapistinizle yüz yüze değil, mesajlaşma yoluyla iletişim kurmak istiyorsanız, çevrimiçi terapiyi düşünebilirsiniz.

    Terapi anksiyeteye yardımcı olur mu?

Psikoterapinin anksiyete ve diğer çeşitli akıl sağlığı koşullarının tedavisinde etkili olduğu kanıtlanmıştır. Bilişsel-davranışçı terapi gibi popüler terapi modaliteleri, dünya çapında milyonlarca akıl sağlığı hastasının hayatlarında netlik ve huzur bulmasına yardımcı oluyor.

    Terapiye nasıl başlarım?

Çevrimiçi terapiye başlamak, BetterHelp gibi lider bir terapi sağlayıcısı ile iletişime geçmek kadar kolaydır. Çevrimiçi terapi, size muayenehane içi terapiyle aynı faydaları sağlayan kullanışlı ve uygun fiyatlı bir seçenektir. Çevrimiçi uygun fiyatlı terapiye başlamak için, bugün BetterHelp.com'da bir terapistle iletişime geçin.

    Terapi neden bu kadar pahalı?

    Yakın zamana kadar, terapi bir lüks veya çoğu insan için finansal olarak ulaşılamayan bir şey olarak görülüyordu. Akıl sağlığı farkındalık kampanyalarının ortaya çıkmasıyla, tedavinin maliyeti giderek azalmaktadır. Bu, herkesin akıl sağlığına daha iyi bakmasını mümkün kılar. Pahalı ofis içi terapiye alternatif seçenekler arasında sağlık sigortası kapsamındaki terapi, BetterHelp.com gibi düşük maliyetli çevrimiçi terapi seçenekleri ve yerel toplum hizmetleri kuruluşlarından temin edilebilen ücretsiz danışmanlık seçenekleri bulunur.

    Terapi maliyete değer mi?

Kaliteli terapi almanın faydaları kesinlikle maliyetlerden ağır basmaktadır. Hedeflerinize ulaşmak için yeni stratejiler ve davranışlar öğrenmek, birçok insanın terapide geride bırakmaktan mutluluk duyacağı ağır bir yüktür. Düzenli terapiye katılan kişiler, daha yüksek bir yaşam kalitesi ve ilişki memnuniyeti bildirirler.

    Terapide ne kadar kalmalıyım?

Her bir kişinin terapide geçirdiği süre, bireysel ihtiyaçlara bağlıdır. Örneğin, travma sonrası stres bozukluğu, bipolar bozukluk veya sınırda kişilik bozukluğu gibi ciddi zihinsel bozukluklardan muzdarip bir kişi, hafif bir depresyon vakasından muzdarip birinden daha yoğun izleme ve bire bir terapi seansları gerektirecektir. BetterHelp'te, siz ve terapistiniz kişiselleştirilmiş terapi tedavinizi bulmak için birlikte çalışırsınız

ment planı.

Terapi Kişiseldir

Terapi kişisel bir deneyimdir ve herkes aynı şeyleri arayarak ona girmeyecektir. Ancak, bu dokuz şeyi aklınızda tutmak, belirli hedefleriniz ne olursa olsun çevrimiçi terapiden en iyi şekilde yararlanmanızı sağlayabilir.

Hala tedavinin sizin için uygun olup olmadığını ve ne kadar tedavi maliyeti olduğunu merak ediyorsanız, lütfen contact@betterhelp.com adresinden bizimle iletişime geçin. BetterHelp, her türlü ruh sağlığı sorununu gidermeye yardımcı olmak için çevrimiçi terapide uzmanlaşmıştır. Bireysel terapiyle ilgileniyorsanız, lütfen contact@betterhelp.com adresinden iletişime geçin. Bir şirket olarak BetterHelp hakkında daha fazla bilgi için lütfen bizi bulun

    Pinterest

    LinkedIn

    Twitter

    Instagram

    Google+

    Facebook

    Tumblr

Bir kriz yardım hattı telefon numarasına ihtiyacınız varsa, lütfen aşağıya bakın:

RAINN (Tecavüz, Kötüye Kullanım ve Ensest Ulusal Ağı) - 1-800-656-4673

Ulusal İntiharı Önleme Yaşam Hattı - 1-800-273-8255

Ulusal Aile İçi Şiddet Hattı - 1-800-799-7233

NAMI Yardım Hattı (Ulusal Akıl Hastalıkları İttifakı) - 1-800-950-6264

Ruh sağlığı hakkında daha fazla bilgi için lütfen aşağıya bakın:

NIMH (Ulusal Ruh Sağlığı Enstitüsü) - nimhinfo@nih.gov

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.